Lean management snižuje náklady o desítky procent

Lean management snižuje náklady o desítky procent

Vyjít vstříc zákazníkům, maximálně zvýšit přidanou hodnotu všech činností ve firmě a snížit náklady. Tak zní základní principy lean managementu neboli štíhlého řízení. Proč by zrovna tato zeštíhlující dieta měla vaši firmu zajímat? Lean management s úspěchem implementovaly desítky předních světových značek. Výsledkem – často zdánlivě drobných – změn je zvýšení ziskovosti až o desítky procent.

Lean management, metodika vyvinutá firmou Toyota po 2. světové válce, nepřichází s radikálně přelomovým konceptem. Spíše popisuje a standardizuje, co zdravý rozum napovídá – tedy že pokud eliminujeme neefektivitu a plýtvání, bude náš byznys vykazovat mnohem lepší výsledky. Cestu k těmto lepším výsledkům popisuje lean management opravdu dopodrobna. Mezi základní principy patří mimo jiné přesné a jasné strategické řízení, přehledný management procesů, uspořádanost a organizace pracoviště, redukce plýtvání, neustálé zlepšování a disciplinovaný systém vedení s jasnou vizí, který má za úkol dosáhnout stanovených cílů.

Výhodou lean managementu je, že jeho implementace nemusí nezbytně vyžadovat zásadní změny, vysoké finanční náklady a nutnost otočit procesy ve firmě vzhůru nohama. Často se jedná o drobné úpravy postupů, jež ve výsledku dělají velký rozdíl. Už „jen“ logická organizace, dodržování systému a pořádku ve věcech zásadně zvyšují efektivitu práce. Názorným příkladem může být systematizace ukládání pracovních nástrojů a přístrojů.

Gumové organizéry na míru jsou jednoduché a účinné

„Zájem o gumové organizéry, které umožňují přehledné ukládání dílenského nářadí, přístrojů, křehkého zboží nebo jakýchkoliv dalších předmětů, se meziročně zvýšil asi 2,5násobně. Firmy si čím dál více uvědomují, že organizace a efektivita významně snižují náklady, a chtějí zamezit zbytečným ztrátám. Právě gumový organizér je přitom jednoduché a velmi účinné řešení, které navíc mnoho nestojí,“ vysvětluje Petr Všetula, ředitel výroby ve společnosti Gumex, která se zabývá hlavně servisem dopravníkových pásů a výrobou průmyslových hadic a těsnění.

Organizéry jsou určené k ukládání produktů a jejich ochraně při přepravě nebo skladování. Jsou vyrobené ze zpěněného polyetylenu na míru podle potřeb zákazníka – polyetylen je vyřezaný tak, aby do něj předměty pasovaly, bezpečně držely a nehrozilo jejich poškození, vzájemné odření nebo situace, kdy se všechny válí na jedné hromadě a je složité se v nich zorientovat. „Organizéry si u nás objednává široké spektrum zákazníků. Využívají se například pro filmové kamery, nářadí, světla a světelné systémy, ale třeba i umělecké či sběratelské předměty, které jsou křehké a cenné,“ popisuje rozmanité využití polyetylenových organizérů Petr Všetula.

52476430409 62b8836861 k

Lean management je týmová práce

Právě zlepšení organizace a snížení ztrát, které využití gumových organizérů přináší, je typickým prvkem lean managementu. „Pokud používáte zdravý selský rozum, zcela jistě už nějaké metody lean managementu využíváte, i když o tom možná ani nevíte. Začít je ale třeba vždycky stejně: určit, jaký je současný stav, a stanovit si cíle. K těm pak drobnými krůčky směřovat. U jednotlivých činností zkrátka přemýšlet zdravě a ekonomicky,“ říká Milan Cholt, který pomáhá firmám principy štíhlého řízení aplikovat.

Mezi další benefity lean managementu patří zvýšení lidských i výrobních kapacit a zvětšení využitelných prostor, často o desítky procent. V neposlední řadě přináší štíhlé řízení také zlepšení týmového ducha, spolupráce a firemní kultury – na změnách by se totiž měla podílet celá firma. „Pokud má být lean management úspěšný, musí to být týmová aktivita. Když se to podaří a celá firma to s lean managementem myslí vážně, dopady jsou obrovské,“ zakončuje Milan Cholt.