Škodovka ušetří za výjezdy programátorů, na PLC se bezpečně dostanou vzdáleně

Škodovka ušetří za výjezdy programátorů, na PLC se bezpečně dostanou vzdáleně

Proč je ve výrobě potřeba vzdálený přístup?

Na montážní lince ŠKODA AUTO je mnoho technologií, které je třeba čas od času upravit. Jejich dodavateli jsou firmy např. z Německa, Rakouska, Belgie atd. Pro každou úpravu řídicího systému museli do Mladé Boleslavi vyslat své lidi. Třísměnný provoz, pandemie i optimalizace nákladů byly důvod, proč automobilka hledala řešení pro vzdálenou správu PLC.

„Potřebovali jsme nějaké rychlé, spolehlivé a efektivní vzdálené připojení, aby programátoři mohli úpravu programu udělat ze zahraničí. Na druhé straně ale stály bezpečnostní požadavky našeho interního IT,“ vysvětluje Michal Řezka, šéf oddělení plánování v mladoboleslavské ŠKODA AUTO.

Vzdálené zásahy nesmí zastavit výrobu

„Nešlo jen o cybersecurity, ale i stabilitu připojení. Programování řídicích systémů je složité, potřebujeme rychlou a robustní konektivitu. Nemůžeme si dovolit, aby nám vzdálený zásah řídicí program byť jen na chvíli shodil,“ vysvětluje Michal Řezka.

„Rozhodli jsme se vyzkoušet router Ewon Flexy. Že je to jednoduché, ale přitom dostatečně zabezpečené řešení, jsme si ověřili v první fázi, kdy jsme Ewon ukázali i ve výrobě. A tam byli nadšení,“ dodává Michal Řezka.

Zabezpečený VPN tunel a uživatelské účty

A jak to funguje? Ewon jednoduše vytvoří zabezpečený a stabilní VPN tunel, který propojí řídicí systém a počítač programátora. Ten pak může pracovat úplně stejně, jako kdyby se ke stroji připojil kabelem.

Každé zařízení má zřízený vlastní Talk2M účet, což umožňuje programátorovi lépe se na dálku orientovat. Uživatelské jméno a heslo i dvoufázové ověřování pomocí SMS přináší kontrolu nad všemi přístupy.

Návratnost? Překvapivě rychlá

A jaká je návratnost? Jestli jeden víkendový výjezd zahraničního technika stojí cca 5000–6000 €, vyplatí se investice do routeru při prvním použití desetkrát. Kolik jich je ve ŠKODA AUTO nainstalovaných, jak často je využívají a co na nich Michal Řezka nejvíc oceňuje, se dočtete na blogu FOXONu.