Význam celkové účinnosti zařízení pro produktivní výrobu

Význam celkové účinnosti zařízení pro produktivní výrobu

Celkovou účinnost zařízení (OEE) lze použít jako měřítko pro určení efektivity a produktivity výrobního závodu.

Celková účinnost zařízení (OEE) je procento výrobního času, který je produktivní. Skládá se ze tří částí:

  1. dostupnost – procento času, kdy proces běží během plánované doby výroby;
  2. výkonnost – procento výroby, kterého procesní stroj dosahuje v porovnání s definovanou maximální schopností;
  3. kvalita – procento vyrobených kvalitních dílů, přepracovávané díly se počítají jako zmetky.

OEE bere v úvahu ztráty způsobené všemi těmito faktory a vytváří procento, které představuje dobré díly vyráběné požadovaným tempem bez prostojů. Dokonalé skóre OEE je 100 %.

Základní čísla, která se používají k výpočtu skóre, lze také poměrně snadno získat z ovládacích prvků systému. Provozní dobu a dobu odstávky lze také určit podle toho, zda je stroj v provozu, nebo ne. Jednoduchý součet času monitoruje celkový stav procesu.

Ideální tempo lze použít k určení rychlosti procesu při optimálním chodu. To také mohlo být uvedeno v původních specifikacích strojního zařízení. Při tomto výpočtu hrají důležitou roli otáčky motoru a pohonu.

Nejjednodušší na výpočet mohou být dobré a špatné díly. Počítáním dílů na vyřazovací stanici a jejich porovnáním s konečnými vyrobenými díly se získá poměr.

Co je OEE světové úrovně?

Výrobci považují skóre OEE 85 % nebo vyšší za téměř maximum, kterého lze dosáhnout u diskrétních produktů. Běžní výrobci dosahují OEE pouze 60 %. Je snadné pochopit, jak si výrobce s již tak vysokým nebo zlepšujícím se OEE může gratulovat k úspěchu.

Mnoho strojů zahrnuje výpočty OEE do svých základních balíčků ovládacích prvků. Jak ale zjistíte, zda je výpočet přesný?

Vaše výpočty mohou být jen tak přesné, jak přesné jsou informace, které jsou jejich zdrojem. Souhrnná doba poruchy pro každou příčinu, informace o tom, zda je systém nenasycený (není v něm produkt) nebo blokovaný (produkt z něj nemůže vystoupit), a rozdělení příčin na problémy strojních součástí a problémy obsluhy jsou velmi důležité pro analýzu systému, rozhodnutí a návrh zlepšení.

Je vaše skóre OEE dostatečně vysoké? To vám prozradí pouze přezkoumání dat a aplikace poznatků na zlepšovací opatření.

Máte takové informace k dispozici? Jsou prezentovány relevantním a srozumitelným způsobem? Pokud ano, je vaše společnost na dobré cestě ke zlepšení OEE. 

Frank Lamb, autor článku, je zakladatel společnosti Automation Primer, obsahového partnera vydavatelství CFE Media. Tento článek byl původně publikován na webu Automation Primer. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com