O co tady jde? No přece o účinnost!

Sedm chyb, kterých je vhodné se vyvarovat v rámci modernizace a přechodu podniku na LED osvětlení.

Náklady na osvětlení sice nemusejí být tím největším výdajem ve vašem provozním rozpočtu, ale jeho výkonnost ovlivňuje každou oblast podniku od produktivity až po bezpečnost. Průmyslová prostředí představují náročné výzvy, co se týče náležitého osvětlení, s nimiž se v tradičních kancelářských nebo obchodních prostorách zase tak často nesetkáváme: obtížně přístupné stropy, velké otevřené prostory, extrémní teploty, netradiční provozní doba, abychom jmenovali alespoň několik. Vzhledem k tomu, že LED svítidla jsou výkonnější a mají úspornější provoz, jejich použití v podnicích je stále častější.

Usilovat hlava nehlava o modernizaci a přechod na LED osvětlení může být lákavé, pokud ovšem máte několik dalších želízek v ohni. Avšak příliš velký spěch v daném procesu, navíc bez úplného pochopení všech rozhodnutí, která je třeba učinit, vás může dovést k systému, který bude méně než uspokojivý.

V rámci modernizace a přechodu na LED osvětlení se snažte vyhnout těmto sedmi běžným chybám. 

Volíme špatnou úroveň osvětlenosti

Výkon ve wattech je to, co většina z nás řeší, když se rozhoduje ohledně osvětlení, přece „čím vyšší je výkon, tím jasněji svítidlo svítí“. Výkon ve wattech však ve skutečnosti nepředstavuje jas daného svítidla, ale měří pouze spotřebu energie.

Z tohoto důvodu není výkon LED svítidel srovnatelný s výkonem používaným pro popis jiných typů svítidel; LED svítidla vykazují přirozeně nižší spotřebu energie, protože jsou navržena tak, aby byla energeticky účinnější. Mnoho lidí si přečte uvedený výkon LED svítidel a předpokládá, že svítí tlumeněji než ostatní typy.

LED svítidla používají hodnotu v lumenech, která reprezentuje celkový světelný výkon (jas svítidla). Čím vyšší je hodnota lumenů, tím jasněji dané světlo svítí. Může být docela obtížné rozpoznat, jaký typ osvětlovacího systému potřebujete, pokud nechápete, co lumeny vlastně znamenají, není vám jasný rozdíl mezi výkonem a lumeny nebo nejste schopni určit počet lumenů, které potřebujete. Někteří výrobci LED svítidel stále prodávají své produkty na základě výkonu namísto počtu lumenů. Tato situace je pro zákazníka poněkud matoucí a není jisté, zda správně chápe, co vlastně z LED svítidla dostane, což může vést k nákupu nevhodného systému podnikového osvětlení. 

Nevěnujeme dostatečnou pozornost aktualizovaným předpisům a normám

Překračujete míru osvětlenosti anebo máte podhodnocenu úroveň osvětlení? Je důležité si udržovat aktuální informace o nejnovějších požadavcích, abyste zbytečně nevynakládali finanční prostředky.

Například hustota světelné energie – požadavek na úroveň osvětlenosti, který je součástí energetické normy ANSI/ASHRAE/IES 90.1 – byla v nedávné době snížena ve výrobních zařízeních o 23 % (na 0,9 wattu na čtvereční stopu) a ve skladech o 27 % (na 0,48 wattu na čtvereční stopu) v rámci aktualizovaného vydání normy ANSI/ASHRAE/IES 90.1 v roce 2016. Tato aktualizace pomáhá podnikům šetřit energii bez ohrožení úrovně kvality osvětlení. 

Pořizujeme osvětlení bez prozkoumání všech možností a parametrů

Bez ohledu na to, co nakupujete, asi byste se nechtěli rozhodovat o koupi na základě nesprávných informací. Podání neadekvátních informací přímo od výrobce není úplně neobvyklou situací, takže není ani snadné vybrat systém osvětlení, který vám poskytne to, co potřebujete, aniž byste museli následně zvýšit náklady nebo řešit problémy s výkonem.

Výrobci sice mohou být v rámci shromažďování informací dobrým výchozím bodem, ale diskuse s externími odborníky nebo konzultanty, kteří nejsou zainteresováni na konkrétním produktu, může poskytnout nezaujatý pohled a srovnání mezi svítidly a osvětlovacími systémy, jež se zdají být podobné. 

Dostatečně nevyužíváme dostupnou technologii

Regulace osvětlení se kdysi vůbec neřešila, a pokud ano, tak se jednalo o velmi nákladnou záležitost. Dnes lze ovládací prvky osvětlení vkládat téměř do všech typů osvětlovacích systémů, včetně LED systémů.

Pokud jde o úsporu peněz, není nic lepšího než vypnout světla (nebo je alespoň ztlumit), což právě LED svítidla umějí moc dobře. Okamžitě reagují, a to bez nutné doby zahřívání a bez obav z okamžitého opětovného rozsvícení. Pomocí ovládacích prvků osvětlení jsme schopni nastavit svítidla tak, aby osvětlovala určité oblasti v obdobích vysokého provozu, můžeme je vypnout nebo ztlumit na základě úrovně aktivity a obsazenosti a doplňovat dostupné denní světlo procházející okny a světlíky.

Pokud nemáte k dispozici ovládací prvky osvětlení, je na čase seriózně zvážit investici do systému, který vám pomůže spravovat soustavu osvětlení. S úsporami, které posléze získáte, je možné, že díky snížení poplatků za energie budete za pár let schopni tento systém splatit.

Pokud však máte ovládací prvky osvětlení nainstalovány, ale nepoužíváte je, s čímž jsme se už v praxi rovněž setkali, je nejvyšší čas to změnit. 

Nevyužíváme výhod nabídek od místních dodavatelů energií

Vzhledem k tomu, že modernizace či retrofit osvětlení je iniciativa založená na službách místního dodavatele energií, mohou mít LED svítidla certifikovaná organizací DesignLights Consortium (DLC) nárok na slevu z veřejných služeb. Tato dobrovolná certifikace DLC vyžaduje, aby předložené LED osvětlovací produkty vyhovovaly normám pro distribuci, chromatičnost, dlouhověkost a zátěž. Byť i letmý pohled na webové stránky místního dodavatele energií vám prozradí, jaké slevy na pořízení LED svítidel jsou k dispozici.

Konzultanti a odborníci, kteří pravidelně spolupracují se společnostmi poskytujícími služby, jsou často k dispozici, aby vám pomohli vyplnit formuláře slev, abyste měli jistotu, že poskytujete správné informace, získáte slevu co nejrychleji a porozumíte skutečným nákladům spojeným se systémem osvětlení, jakmile budou slevy uplatněny. 


Nezkoumáme možnosti, které nabízejí retrofitní soupravy

Pokud jsou stávající příslušenství ve vašem podniku v dobrém stavu a návrh i uspořádání osvětlovacího systému vyhovuje daným potřebám, nemusí být nový systém osvětlení LED nezbytný. Místo toho můžete šetřit čas, peníze a přerušení provozu prostřednictvím LED retrofitních souprav, jež umožní vašim svítidlům instalaci LED světel.

Ve skutečnosti jsou LED motory v retrofitních soupravách stejně účinné nebo někdy i účinnější než LED motory v nových svítidlech. Díky své účinnosti mohou v podniku nahradit stávající svítidla v jinak dokonale provedených osvětlovacích tělesech. 

Zapomínáme na oblasti, které se vyskytují mimo hlavní výrobní prostory podniku

Osvětlení používané na parkovištích podniku, v konferenčních místnostech a na chodbách je stejně důležité jako osvětlení používané v hlavních výrobních prostorách. Tyto oblasti jsou v rámci provozování celého zařízení často přehlíženy, ale osvětlení v těchto prostorách může mít vliv na celkovou bezpečnost, pohodlí a produktivitu.

Přestože kancelářští pracovníci přímo nepracují někde na dílně či v provoze, mohou i tito lidé mít prospěch z modernizovaného osvětlení, které snižuje pocit únavy a oslnění, poskytuje odpovídající úroveň osvětlení pro jednotlivé úkony a funguje automaticky pomocí ovládacích prvků osvětlení na základě aktuální obsazenosti místností.

Když neuspěcháte proces modernizace osvětlení, budete mít dostatek času na to, abyste zavedli postupy a procesy, díky kterým budete mít jistotu, že v rámci vašeho podniku nainstalujete správný systém LED osvětlení. Vyhněte se těmto obvyklým chybám a budete používat systém, jenž nabízí očekávané úspory a výkon. 

Dwayne Kula je zakladatel společnosti MyLEDLightingGuide, která pomáhá majitelům komerčních a průmyslových budov šetřit energiemi a penězi tím, že nalézá efektivní řešení LED osvětlení, která fungují v jejich specifickém prostředí a podle jejich specifikací.

Řízení a údržba průmyslového podniku

Časopis Řízení a údržba průmyslového podniku již přes 10 let patří mezi neodmyslitelný zdroj informací v oblasti průmyslové údržby a diagnostiky. Část obsahu je z pera licenčních autorů Plant Engineering z USA.

www.udrzbapodniku.cz