Pět tipů pro efektivní kreslení elektrických schémat

Výkresy schémat informují o projektovém záměru konstruktéra osoby provádějící montáž, řešení problémů a údržbu. Obrázek poskytla společnost Breen Machine Automation Services Výkresy schémat informují o projektovém záměru konstruktéra osoby provádějící montáž, řešení problémů a údržbu. Obrázek poskytla společnost Breen Machine Automation Services

Výkresy schémat průmyslové automatizace informují o projektovém záměru konstruktéra subjekty provádějící montáž, řešení problémů a údržbu. Podívejte se na pět tipů, jak vylepšit výkresy elektrických schémat pro snazší integraci systému.

Každá realizace průmyslové automatizace má svá schémata (alespoň doufáme). Tyto výkresy informují o projektovém záměru konstruktéra osoby provádějící montáž, řešení problémů a údržbu. Dobře organizovaný soubor výtisků, včetně listů zobrazujících rozvody energie, vstupy/výstupy (I/O) a bezpečnostní obvody, může být neocenitelný po celou dobu životnosti zařízení. Při povědomí o jejich důležitosti je překvapivé, jak málo zdrojů má profesionál k dispozici, aby se naučil schémata vytvářet.

Podle mých zkušeností se ve většině průmyslových odvětví kreslí schémata pomocí aplikace AutoCAD LT od společnosti Autodesk. Naučil jsem se používat AutoCAD na vysoké škole při kreslení 2D znázornění mechanických dílů. Když jsem nastoupil do zaměstnání, nebyl jsem dobře připraven na projekci elektrických schémat v průmyslové automatizaci. Na internetu lze najít kurzy architektury, ale naučit se kreslit toalety a kuchyňské linky, tak s tím vám zde příliš nepomohou. Po letech pokusů a omylů, čtení a úprav výkresů jiných lidí a mentorství jsem vyvinul proces a sadu dovedností k vytváření schémat čistě, efektivně a s pohledem do budoucnosti. Těm, kteří by si chtěli zlepšit své dovednosti, nabízím pět tipů k uspokojivější práci.

  1. Udržujte design automatizace jednoduchý

Prvním pravidlem je zachovávat jednoduchost. Ve schématu může být zahrnuto mnoho detailů, například barva, průřez a specifikace každého vodiče, ale pokud detail není nutný, vytváří jen vizuální nepořádek. Je důležité, aby technik při procházení těchto výkresů dokázal rychle porozumět stroji. Větší množství detailů jen komplikuje pochopení na první pohled. Někdy je ve schématech užitečný detail, jako je barva vodiče, zatímco průřez je lepší nechat na vychystávací seznam. Někdy lze barvu vodiče bezpečně předpokládat, například modrou, resp. bílou/modrou pro 24 V DC a 0 V DC. V závislosti na kontextu lze tyto detaily vynechat. 

  1. Ponechejte ve výkresech designu automatizace prostor

Často vidím výkresy, kde je každý list přeplněný zařízeními a vodiči a čísla listů jsou přiřazena v postupném sledu bez prázdných listů k dispozici. Tato vysoká hustota údajů komplikuje čtení a také neponechává žádný prostor pro budoucí změny. Tyto výkresy musejí podporovat stroj po celou dobu jeho životnosti, která může být klidně 20 až 30 let, pokud jde o řídicí systém, a mnohem déle, pokud dojde k modernizaci řídicího systému. Pokud se zdá, že list bude plný zařízení, rozdělte tato zařízení na více listů. A ponechejte nepoužívaná čísla listů pro každou sekci schématu – rozvody energie, informace o vstupech/výstupech (I/O), pohony atd.; někdo možná bude v budoucnu potřebovat přidat I/O modul a pohon.

  1. Vneste do designu automatizace dostatek realismu

Výtisky by neměly být fotorealistickým znázorněním součásti, která je předmětem výkresu, ale přidání detailů ke komponentám přispěje k jejich rychlé identifikaci. Například schematické znázornění servopohonu může začít hrubým nákresem toho, jak pohon ve skutečnosti vypadá, a následovat může přidání svorek pro účely schémat. Častokrát lze z webu výrobce stáhnout soubor dwg/dxf, který poskytne dobrý výchozí bod. Pokud se rozhodnete použít tyto obrázky, je dobré je zjednodušit odstraněním nepotřebných detailů / doplňkových čar a barev. Při použití tohoto pravidla nezapomeňte na první pravidlo o zachování jednoduchosti. 

  1. Opakovaně použitelné bloky designu automatizace

AutoCAD podporuje opětovné použití sekcí výkresů pomocí koncepce tzv. bloků. Architekti je používají k přidávání toalet do svých výkresů, aniž by museli pokaždé toaletu kreslit. Bloky používáme k přidávání věcí, jako jsou snímače přiblížení, PLC, pohony a komponenty panelů. Téměř každé zařízení na mých výkresech je blokem. Šetří to značné množství času a dává výkresům určitou jednotnost. Pro tento typ výkresů lze bloky zakoupit, ale je lepší vytvořit si vlastní, aby působily konzistentně. Pokud vaše společnost již využívá stávající výkresy nebo bloky, použijte je jako výchozí bod. 

  1. Používejte pro design automatizace šablonu

Je těžké začít s prázdnou stránkou. Poté, co jste vynaložili úsilí na vytvoření sady výkresů, uložte si ji pro budoucí použití jako šablonu. Nemusí to být speciální soubor „šablony“. Prostě si nechte jeden z každého typu výkresu někde ve složce a při zahájení nového projektu zkopírujte celou tuto složku. Tímto způsobem se předvyplní titulní list, rozvody energie, I/O, pohony apod., což šetří čas. Stačí upravit informace podle nového designu. Je dobrým zvykem před uložením sady šablon odstranit všechny informace specifické pro zákazníka, abyste vyloučili možnost, že informace omylem přejdou k jinému zákazníkovi systémové integrace nebo designu automatizovaného stroje.

Jon Breen, zakladatel/vlastník společnosti Breen Machine Automation Services, obsahového partnera vydavatelství Control Engineering. Upravil Chris Vavra, zástupce šéfredaktora časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com