
Trade Media International nejen ve své mediální nabídce denně dokazuje svou snahu naplnit hlavní slogan společnosti: INspirujeme INterakci INženýrů!
Velké otevřené pracovní prostory jsou charakteristickým znakem průmyslových a komerčních zařízení. Operace zahrnující výrobu, zpracování a skladování vyžadují tyto rozsáhlé otevřené prostory pro umístění specializovaných strojních zařízení a procesů. Bohužel stejný plán prostorového uspořádání, díky kterému je jejich provoz účinný, je však z hlediska vytápění a chlazení neefektivní.
Mnoho podnikových manažerů se snaží tento problém vyřešit rozšířením existujícího systému. Většina systémů vytápění a klimatizace (HVAC) odvádí efektivní práci při vytápění nebo chlazení vzduchu pro konkrétní prostory budovy. Jakkoli jsme díky pravidelně prováděné údržbě schopni zachovat hladký provoz systému HVAC, stále není v našich silách optimalizovat provoz HVAC do té míry, jako bychom přidali soustavu velkoobjemových nízkorychlostních (HVLS) ventilátorů.
Jak by se dalo předpokládat, HVLS ventilátory mohou hrát významnou roli při ochlazování budov a vnitřních prostor. Avšak v chladném počasí jsme schopni dosáhnout ještě větších výhod. Ještě než se na tyto výhody zaměříme, podívejme se, jakým způsobem HVLS ventilátory ochlazují pracovní prostory a jak mohou být provozovány s maximální účinností.
Komfort pracovníků nepředstavuje žádnou banální záležitost. Studie opakovaně ukázaly, že pracovníci, kteří cítí fyzické nepohodlí, jsou roztržití a častěji dělají chyby. To platí zejména v případech extrémního nepohodlí, k čemuž dochází, jsme-li vystaveni nadměrnému horku a tepelnému stresu.
To je také důvod, proč se můžeme stále častěji setkávat s HVLS ventilátory v průmyslových zařízeních po celé zemi.
Ať už je podnik vybaven systémem klimatizace, nebo ne, prakticky každý bude mít prospěch z HVLS ventilátorů. V podnicích, které nemají klimatizaci, jsou přínosy HVLS ventilátorů nejpozoruhodnější.
Ačkoli jsou menší, mohou být tradiční ventilátory instalované na podlaze užitečné v omezeném prostoru; vysoká rychlost vypouštěného vzduchu a hluk mohou způsobovat problémy a spotřebovávat poměrně velké množství elektrické energie. Zato ventilátory HVLS spotřebovávají relativně málo energie a poskytují jemný, tichý proud vzduchu, který je pro pracovníky velice příjemný. Tento klidný proud vzduchu ovlivňuje zaměstnance při vnímání teploty okolního prostředí.
Podle normy Ministerstva zdravotnictví a lidských zdrojů USA „Podmínky pro pracovníky pracující v horkých provozech“ je při rychlosti vzduchu dvě až tři míle za hodinu dosahováno pocitu odpařujícího chlazení sedmi až jedenácti stupňů Fahrenheita. Uvedeme-li si to na příkladu v praxi, zjistíme, že vnímaná teplota 84 °F (28,9 °C) ve skladovacích prostorech může klesnout na 73 °F (22,8 °C) přidáním ventilátoru s rychlostí vzduchu tři míle za hodinu. Tento chladicí účinek je schopen zvýšit produktivitu pracujících až o 35 %.
Velký HVLS ventilátor o průměru 24 stop jemně pohybuje značnými objemy vzduchu až do 22 000 čtverečních stop a nahrazuje 10 až 20 podlahových ventilátorů. Mícháním vzduchu přispívají HVLS ventilátory rovněž k účinnějšímu provozu klimatizačních systémů a umožňují je provozovat v nastavené hodnotě až o pět stupňů vyšší.
Ačkoli se to může zdát jako postavené na hlavu, ventilátory HVLS mohou mít ještě větší účinek během těch měsíců, kdy panuje chladnější počasí než v létě, a to zejména ve velkých rozlehlých prostorech podniku.
Dokonce i v zařízeních s účinnými systémy HVAC má teplý vzduch tendenci stoupat nahoru. Z tohoto důvodu může být ve vysokých skladech významný teplotní rozdíl mezi pracovním prostorem u podlahy a u stropu. Tím, že ventilátory HVLS neustále míchají vzduch díky procesu zvanému destratifikace, jsou schopny tento problém zmírnit, což pomáhá manažerům podniku poskytovat pohodlnější pracovní prostředí, ba dokonce snižovat spotřebu energie až o 30 %.
Během topné sezóny je ve většině výrobních závodů a skladů rozdíl mezi teplotou u podlahy a u stropu vyšší než 20 °F (cca 11,1 °C) v důsledku stoupání (lehčího) horkého vzduchu a klesání (těžšího) studeného vzduchu.
Teplota vzduchu je typicky o polovinu stupně až o stupeň F (cca 0,28 ÷ 0,56 °C) vyšší na každou stopu délky (30,48 cm). Topné systémy musejí po dlouhou dobu jet na plný výkon, aby udržely teplotu v blízkosti podlahy na nastavené hodnotě termostatu, čímž dochází ke ztrátě drahocenné energie a peněz. Grafy na obrázku 1 ilustrují tento koncept.
Stropní HVLS ventilátory zmírňují vzrůstající tepelný účinek jemným přemisťováním teplého vzduchu od stropu směrem dolů k podlaze, kde je potřeba. Vzduch dosáhne podlahy pod ventilátorem, kde se pak pohybuje vodorovně pár metrů nad podlahou. Vzduch nakonec vystoupá ke stropu a daný cyklus se znovu opakuje. Tento mísicí efekt vytváří mnohem stejnorodější teplotu vzduchu s minimálním rozdílem teplot u podlahy a u stropu. Prostory vybavené HVLS ventilátorem snižují zátěž topného systému, redukují spotřebu energie a šetří nemalé finanční prostředky.
Konvenční vysokorychlostní zavěšené stropní ventilátory nedosahují tohoto efektu. I když byly po mnoho let používány k tomu, aby přispívaly k cirkulaci vzduchu, jsou neúčinné, co se týče přesunu teplého vzduchu od stropu na úroveň podlahy. Rychlé rozptýlení proudění vzduchu z ventilátoru má malý, pokud vůbec nějaký dopad na to, aby tento vzduch dosáhl na zaměstnance pracující na úrovni podlahy. Proto se v podnicích, které jsou vybaveny tradičními stropními ventilátory, jen málokdy plně realizují výhody systému HVAC.
Jelikož jsou HVLS ventilátory provozovány s tak vysokou účinností, návratnost jejich počáteční investice se často pohybuje od šesti měsíců až do dvou let. To se však liší v závislosti na proměnných dané aplikace.
Jak je uvedeno v tabulce 1, úspora energie v zimním období je značná. Uživatelé mohou v rámci používání HVLS ventilátoru snížit poplatky za topení o 20 % až 30 % díky jemnému mísení teplejšího vzduchu u stropu s chladnějším vzduchem pod ním.
Umístění | Úspora energií v zimním období |
Edmonton, Kanada | 3,620 $ |
Minneapolis, MN | 2,845 $ |
Toronto, Kanada | 2,485 $ |
Cleveland, OH | 2,395 $ |
Boston, MA | 2,190 $ |
Kansas City, MO | 2,125 $ |
Indianapolis, IN | 2,080 $ |
Salt Lake City, UT | 2,050 $ |
Seattle, WA | 1,520 $ |
Standardní roční úspora energií během zimního období. Výpočet proveden pro typickou budovu o rozloze 22 000 čtverečních stop, výšce stropu 30 stop, nastavené teplotě 17,2 °C a ceně za kubickou stopu zemního plynu 0,11 USD.
Některé proměnné v těchto výpočtech návratnosti investic počítají s fyzickými překážkami, jako jsou paletové regály, strojní zařízení, skladované výrobky, pracovní prostory obsluhy, včetně celkové dispozice budov. Ventilátory s většími průměry mají schopnost přesouvat vzduch dále směrem dolů do regálových uliček a přes překážky. Ventilátory menších průměrů mohou být velmi účinné v rámci specifických pracovních zón nebo tam, kde je omezený prostor jejich instalace.
Dodavatelé ventilátorů vám budou nápomocni při výběru ze široké škály ventilátorů, při stanovení jejich počtu, velikosti a umístění, abyste mohli maximálně využít vaše investice. Obvykle vám budou schopni nabídnout i instalaci, pokud nebudete mít k dispozici vlastní zdroje. Zatímco základní koncept je u všech výrobců HVLS ventilátorů podobný, je důležité vzít v úvahu konstrukční provedení a výkon ventilátorů, jako je tvar a počet lopatek, nachýlení listů lopatek, konstrukce náboje, spojení mezi lopatkou a nábojem a rozmanitá další bezpečnostní opatření. Výkonnost různých konstrukčních řešení se bude lišit v rovnoměrnosti pohybu vzduchu přímo pod ventilátorem a také ve výšce a dosahu pohybu vzduchu směrem ven od středu ventilátoru.
Bez ohledu na roční období nebo aplikaci s řízenou teplotou jsou HVLS ventilátory schopny poskytovat řadu výhod. Přispívají ke zvýšení úrovně komfortu pracovního prostředí, chrání produkty díky nižší spotřebě energie a menšímu množství doprovodných problémů, než nabízí tradiční vysokorychlostní podlahové ventilátory. Pro maximální využití výhod HVLS ventilátorů je vyžadována pečlivá analýza každé aplikace, stejně jako každého konstrukčního řešení HVLS ventilátoru.
Časopis Řízení a údržba průmyslového podniku již přes 10 let patří mezi neodmyslitelný zdroj informací v oblasti průmyslové údržby a diagnostiky. Část obsahu je z pera licenčních autorů Plant Engineering z USA.
www.udrzbapodniku.cz