Pět tipů pro výběr správného procesního ventilu

Pět tipů pro výběr správného procesního ventilu

Výběr průmyslového ventilu pro procesní aplikace závisí na řadě parametrů. Těchto pět tipů vám pomůže s výběrem procesního ventilu.

Volba typu ventilu – kulový, motýlkový, šoupátkový, šikmý nebo elektromagnetický – často závisí na instalované základně nebo tradici. Například úpravna vody bude spíše používat motýlkové a šoupátkové ventily pro jejich cenovou výhodnost. Některé aplikace spadají do šedé oblasti, kde může požadavky aplikace splňovat více typů ventilů. V těchto případech nemusí pro výběr ventilů průmyslového procesu existovat vždy jedna správná odpověď nebo jasná preference.

Níže uvádíme pět tipů a triků, jež vám na základě různých parametrů pomohou určit, který procesní ventil je nejvhodnější. Toto srovnání typů ventilů by mělo sloužit jako vodítko pro většinu obecných aplikací, avšak nemusí platit pro jedinečnější nebo extrémnější podmínky.

TIP 1: Motýlkové a šoupátkové ventily jsou obvykle nejvhodnější pro vedení o průměru větším než 2 palce

Hlavním důvodem, proč zvážit použití motýlkových a šoupátkových ventilů pro potrubí o průměru 2 palce a větší, je to, že u těchto ventilů je přechod na širší průměr cenově výhodnější než u kulových, šikmých a elektromagnetických ventilů. Motýlkové ventily jsou z těchto dvou levnější a jsou nejjednodušší a nákladově nejefektivnější pro automatizaci. Šoupátkové ventily jsou naproti tomu nejlepší pro aplikace s kašemi, kaly, médii s vysokým obsahem pevných částic a pro aplikace s regulačním ventilem pro proporcionální řízení. V internetové verzi tohoto článku se podívejte na porovnání těchto dvou standardních průmyslových ventilů s ohledem na důležitá hlediska u automatizovaných aplikací.

TIP 2: Pro aplikace s vysokým tlakem a vysokou teplotou mají jasnou výhodu kulové a šikmé ventily

Se zvyšujícím se tlakem či teplotou poskytují kulové a šikmé ventily celkovou výhodu díky standardnímu používání vysoce odolných materiálů, jako jsou pláště z nerezové oceli a sedla z polytetrafluorethylenu (PTFE). PTFE je plast s nízkým koeficientem tření a dobrými izolačními vlastnostmi. Čím je však šikmý ventil větší, tím nižší jsou jeho tlakové parametry, čímž ztrácí část své výhody v této kategorii (viz obrázek 2, také v internetové verzi tohoto článku).

TIP 3: Šikmé a elektromagnetické ventily jsou na čele z hlediska počtu cyklů

U aplikací s vysokým počtem cyklů, jako jsou plnicí stroje, začněte zkoumáním šikmých ventilů pro pneumatickou automatizaci a elektromagnetických ventilů pro elektrickou automatizaci. Ty mají nejlepší parametry z hlediska počtu cyklů po dobu životnosti, zatímco kulové a motýlkové ventily mají nejnižší. V aplikacích, kde se ventil otevře třeba jen několikrát za den, je počet cyklů po dobu životnosti menší prioritou a kulové i motýlkové ventily mohou být stále dobrou volbou.

TIP 4: Potřebujete-li malé rozměry, zaměřte se na šikmé a elektromagnetické ventily

Pokud by velikost nebo hmotnost představovaly problém, například u plošinových aplikací, šikmé a elektromagnetické ventily poskytují výhodu pro automatizovaná řešení díky svým kompaktním rozměrům a integrovaným ovládacím mechanismům.

TIP 5: Nejrychlejší z výše uvedených je šikmý ventil

Díky své konstrukci a internímu ovládacímu mechanismu je šikmý ventil nejlepší volbou pro aplikace vyžadující rychlé otevírání a zavírání. Tyto ventily často nalezneme v aplikacích vysokorychlostního plnění, kde poskytují přesné objemy.

Matthew Glicksman je produktový manažer pro automatizaci procesů společnosti Festo. Upravil Mark T. Hoske, obsahový ředitel časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com