
Trade Media International nejen ve své mediální nabídce denně dokazuje svou snahu naplnit hlavní slogan společnosti: INspirujeme INterakci INženýrů!
Tavná lepidla jsou v porovnání s alternativami šetrná k životnímu prostředí.
Společnost HMT Manufacturing se sídlem v Chicagu ve státě Illinois vyrábí tavná lepidla a laminovací systémy, které jsou schopny spojit téměř jakýkoli materiál, například látku, dřevo, melamin, fólii i korek, s prakticky jakýmkoli podkladem, včetně překližky, polystyrenu, pryže, oceli a pěny. Mezi zákazníky patří jak výrobci stavebních materiálů a obytných vozů, tak truhláři či maloobchodní prodejci.
Většina lepidel HMT je odlévána ve formě fólií, které zákazník umístí na podklad a následně překryje laminátem. Laminovací systém HMT Advantage pak působí infračerveným teplem, které lepidlo roztaví bezprostředně předtím, než materiály projdou mezi válci, které je stlačí. Díky tomu, že není nutná žádná doba vytvrzování, lze kompozit okamžitě řezat nebo obrábět, což maximalizuje celkovou produktivitu.
Společnost míchá složky tavného lepidla, které je citlivé na teplo, pomocí rotačního dávkovacího míchadla, jež nevnáší do materiálu žádné smykové ani tepelné vlivy a rychle vytváří rovnoměrné směsi, přičemž vyžaduje pouze minimální nároky na údržbu.
Společnost HMT nejprve smíchá přísady, především granule uhlovodíkových pryskyřic a polyethylenových vosků, jakož i práškové plnivo na minerální bázi, což od roku 1994 zajišťuje rotační dávkovací míchadlo model 700-TS-40-MS od společnosti Munson Machinery. Jeho horizontální nádoba se otáčí na vnějších čepových kroužcích umístěných na obou koncích, což eliminuje potřebu vnitřního hřídele a vylučuje kontakt míchaného materiálu s ložisky a těsněními.
Patentované míchací dráhy uvnitř nádoby vytvářejí jemné čtyřcestné míchání, které zajišťuje vytváření rovnoměrných směsí bez segregace a vzniku tepla.
„Nepoškozuje náš materiál ani ho nepřehřívá, což je pro nás důležité. Kontroloval jsem teplotu materiálu vstupujícího a vystupujícího a byla vždy stejná,“ konstatoval Glen Bennett, ředitel závodu HMT.
Míchadlo, které má využitelnou kapacitu dávky 40 kubických stop, je provozováno ve vyhrazené místnosti, v níž se nachází také pásový dopravník, stanice pro otevírání vaků a šnekový dopravník. Na tomto místě obsluha přemísťuje vaky s přísadami o hmotnosti 55 liber na pásový dopravník, který končí u stanice pro vysypávání vaků, do níž se materiál přesypává. Integrovaný šnekový dopravník přepravuje materiál do vstupní části míchadla během jeho rotace. Po nasypání posledního vaku pokračuje míchadlo v chodu po dobu 20 minut.
„Některé šarže jsou skutečně hotové za pět nebo deset minut, ale zjistili jsme, že 20 minut je pro všechny naše receptury ideální,“ prohlásil Bennett, „navíc se jedná o komfortní rychlost i pro obsluhu.“ V případě potřeby lze drobné přísady přidávat manuálně bočními dvířky.
Na konci cyklu obsluha přepne spínač, čímž uvede do chodu vzduchový válec, který otevře stacionární vývod míchadla. Nádoba se nadále otáčí a šarže o hmotnosti 1 000 liber se vypouští sklopným žlabem do pojízdného zásobníku. Odlučovače prachu jsou umístěny na výstupu míchačky, na výstupu ze šnekového dopravníku a na stanici pro otevírání vaků. Samotné míchadlo pracuje prachotěsně s jediným radiálním těsněním, jež zabraňuje úniku prachu.
Po naplnění je zásobník odvezen k nízkotlakým vytlačovacím strojům, které směs přivádějí do procesu odlévání tavné fólie. HMT disponuje osmi standardními recepturami, z nichž každá obsahuje šest nebo sedm složek. Závod vyrábí v průměru šest šarží denně.
„Přestože jsou některé přísady mírně lepkavé, míchadlo se zcela vyprázdní a mezi jednotlivými dávkami není nutné žádné čištění,“ upřesnil Bennett. „Uvnitř zůstává míchadlo pozoruhodně čisté. Po zhruba 40 000 šaržích za 27 let byste si mysleli, že se nám na něm budou usazovat nečistoty, ale není tam prakticky nic. To je velké plus při celodenním střídání receptur. Není nutno se obávat kontaminace.“
Bennett nezjistil žádné opotřebení vnitřního prostoru míchadla abrazivním plnivem na bázi minerálů, ačkoli prašnost přiměla společnost ke dvěma opravám. První z nich byla výměna těsnění na vstupu do míchadla, kde se vyprazdňuje šnekový dopravník. „Na výkonnost to nemělo vliv, ale docházelo k unášení prachu,“ doplnil Bennett. Druhou byla výměna vzduchového válce, jenž otevírá vypouštěcí šoupátko, když se těsnění opotřebovalo kontaktem s abrazivním prachem.
„Všechna ložiska jsou původní. Mažeme je několikrát ročně, stejně jako hnací řetěz,“ upřesnil Bennett. Společnost přidala do procesu také vysavač, kterým odsává prach z míchadla místo pouhého vyfukování.
Tavná lepidla HMT jsou v porovnání s alternativami, jako jsou bílá lepidla a kontaktní spreje, také šetrná k životnímu prostředí. „Výroba bílého lepidla je sice finančně méně nákladná, avšak je spojena s mnohem větším negativním vlivem na životní prostředí,“ upozornil Bennett. Dodal také, že kontaktní lepidla ve spreji jsou spojena s nepříjemnými výpary a nehospodárným rozstřikem. Naproti tomu tavné fólie jsou tvořeny 100% pevným lepidlem, takže odpadů je málo a mizí i nutnost úklidu.
Společnost HMT napájí celý svůj provoz pomocí solárních panelů a větrných turbín na místě, takže další výhodou je nízká spotřeba energie míchadla na množství míchaného materiálu. „Jsme bez nadsázky ekologičtí již 35 let, což se stalo ve stavebnictví důležitým faktorem,“ konstatoval Bennett.
„Za posledních 27 let neexistuje šarže, která by neprošla míchadlem Munson,“ uvedl Bennett. „Je stavěno na těžkou práci a jeho životnost více než předčila naše původní očekávání.“
Stephen J. Knauth, autor článku, pracuje jako manažer společnosti Munson Machinery.
Časopis Řízení a údržba průmyslového podniku již přes 10 let patří mezi neodmyslitelný zdroj informací v oblasti průmyslové údržby a diagnostiky. Část obsahu je z pera licenčních autorů Plant Engineering z USA.
www.udrzbapodniku.cz