Termokamery a přístroje FLIR pomáhají snižovat náklady za drahé energie

Příklady využití ručních termokamer Příklady využití ručních termokamer

V poslední době hýbe naší společností několik zásadních témat, která se dotýkají nás všech. K nejcitlivějším patří neustálý růst cen energií, což je ovlivňováno jak zelenou politikou EU, tak nestabilitou na trhu se zemním plynem i ropou v souvislosti s ruskou válečnou agresí na Ukrajině. Růst cen energií na úrovni spotřebitele nelze ovlivnit, ale ovlivnit lze náklady na ně, a to efektivní úsporou a vyhledáváním ztrát. Tento článek je zaměřen právě na termokamery a diagnostické přístroje, které pomáhají efektivně snižovat energetické ztráty v průmyslových provozech či umožňují detekci úniku stlačeného vzduchu i celé řady skleníkových plynů.

Termokamery FLIR = osvědčený nástroj ke snížení energetických ztrát

Jako efektivní a rychlý nástroj pro snížení energetických ztrát se v celé řadě průmyslových odvětví úspěšně používají termokamery a přístroje FLIR od největšího a nejstaršího světového výrobce Teledyne FLIR (Švédsko, USA), který díky vlastnímu vývoji a bezkonkurenční praxi nabízí vysokou kvalitu, dlouholetou životnost a unikátní design.

Úspěch unikátního designu i patentovaných funkcí termokamer FLIR se snaží zneužít některé čínské napodobeniny (černá barva, design, uspořádání tlačítek atd.), jež se v poslední době na trhu objevily. Je jen na zákazníkovi, zda za své peníze podpoří parazitování na vývoji a úsilí originálního výrobce a podstoupí možné riziko spojené s bezpečností dat i nejasnou kvalitou a podpoří prodejce těchto čínských napodobenin. Rovněž by měl zvážit, zda svými prostředky nepřispěje vzhledem k vlastnické struktuře výrobce (vlastníkem je obvykle čínský komunistický stát) i k potlačování demokratických principů a lidských práv, a to nejen v Číně, ale vzhledem k propojenosti a vzájemné podpoře i v dalších autoritářských režimech (Rusko, Severní Korea atd.) jinde ve světě.

Při nákupu termokamery FLIR zákazník obdrží kvalitní originální přístroj s jistotou, že mu budou výrobce Teledyne FLIR i jeho autorizovaný distributor dlouhodobě poskytovat podporu a zajistí i dlouhou životnost výrobku.

Ruční a přenosné termokamery FLIR pro pochůzkovou kontrolu

Pro účely rychlé a spolehlivé diagnostiky prováděné ruční termokamerou jsou určeny termokamery FLIR Exx (E54, E76, E86 a E96), které disponují speciálními funkcemi usnadňujícími měření. Disponují rozlišením až 640 × 480 bodů, citlivostí až 0,03 °C, teplotním rozsahem až do +1500 °C, širokou škálou objektivů s automatickým ostřením nebo dálkoměrem pro přesné měření vzdálenosti či GPS pro uložení souřadnic místa měření. Termokamery FLIR Exx jsou vybaveny přehledným 4" dotykovým displejem s českým menu a díky kompaktnímu a odolnému provedení jsou ideálním diagnostickým nástrojem pro pochůzková měření a kontrolu elektrických rozvodů, strojů a zařízení či pro kontrolu teplot při výrobě.

obr. 03Ruční termokamera FLIR E86 v praxi
 

Pro profesionální měření v terénu jsou ideální přenosné termokamery FLIR T840 a T865 s rozlišením až 640 × 480 bodů (s UltraMax 1280 × 960 bodů) a citlivostí až 0,03 °C, které jsou vybaveny rovněž přehledným 4" dotykovým LCD s českým prostředím, ale také vysoce kontrastním hledáčkem umožňujícím venkovní měření při jakýchkoli světelných podmínkách. Doplňují oblíbené termokamery FLIR řady T530 a T540, které hledáček nemají. Nejvyšší řadu pak uzavírá špičková termokamera FLIR T1020 s rozlišením snímače 1024 × 768 bodů (s UltraMax 2048 × 1536 bodů), která je vhodná zejména pro energetické distribuční a přenosové společnosti při měření na velkou vzdálenost. Termokamery FLIR řady T mají otočnou snímací část v širokém úhlu usnadňujícím měření ze všech pozic i těžko přístupných objektů a jsou nejlepší volbou pro profesionální termodiagnostiku v elektroenergetice, průmyslu i stavebnictví.

obr. 04Přenosná termokamera v terénu FLIR T865

Stacionární termokamery FLIR = kontrola teplot v režimu 24/7

Pro účely měření, kdy se vyžaduje trvalé měření, a to jak v rámci detekce zvýšené teploty osob, tak pro kontrolu strojů, zařízení nebo výrobních procesů, jsou ideální stacionární termokamery FLIR řady A, které umožňují provoz v režimu 24/7, on-line obraz a záznam povrchových teplot. Výhodou termokamer FLIR řady A je jejich kompaktní rozměr a univerzálnost použití.

obr. 05Stacionární termokamery FLIR pro on-line kontrolu teplot

Stacionární termokamery FLIR řady A nabízejí kompaktní rozměry, vysoké rozlišení až 640 × 480 bodů, možnost měření teplot až do +2000 °C a umožňují dálkový přístup díky běžným rozhraním a protokolům (RTSP, GigE, MODBUS TCP, Multicast, ONVIF-S a další). Díky tomu je možné jejich začlenění do nadstavbového (např. Genetec) či vlastního kamerového systému nebo postavit vlastní na komponentech FLIR. Termokamery FLIR řady A disponují rovněž vestavěným webovým rozhraním a jejich kompletní správa a provoz s přenosem obrazu mohou být přes standardní webový prohlížeč v PC/tabletu bez dalšího SW. Termokamery FLIR mohou být vybaveny vizuální kamerou s funkcí prolnutí obrazů (MSX) a přenášet on-line jak IR, tak vizuální obraz současně. Vestavěný Wi-Fi vysílač navíc umožňuje přenášet obraz i ovládat termokamery bezdrátově, což je výhodné v případě dočasného použití v daném místě, kde není kabelový rozvod LAN. Vysoké krytí IP66 nabízí použití těchto termokamer ve venkovních či v náročných průmyslových podmínkách a zajišťuje spolehlivý provoz výrobních i skladovacích průmyslových objektů a funguje také jako prvek spolehlivých protipožárních systémů.

Únik stlačeného vzduchu = energetické ztráty 

Dalším efektivním přístrojem pro snižování energetických ztrát je speciální akustická kamera FLIR Si124. Stlačený vzduch je vyráběn kompresory, které spotřebovávají stále dražší elektrickou energii. V případě úniků stlačeného vzduchu, který je používán v drtivé většině provozů, pak dochází ke zbytečným nákladům. Kamera FLIR 124 využívá 124 vysoce citlivých vestavěných směrových mikrofonů s digitální kamerou s vysokým rozlišením, a to vše v kompaktním provedení s držením v jedné ruce, což zvyšuje bezpečnost a nezatěžuje obsluhu jako „dvojruční“ přístroje.

obr. 06 v2Akustická kamera FLIR Si124 FLIR

Kamera umožňuje rychlou a snadnou lokalizaci úniků stlačeného vzduchu / plynů, které se při expanzi v místě úniku projevují turbulentním prouděním v ultrazvukových frekvencích, jež nejsou lidským uchem zachytitelné. Pro akustickou kameru FLIR Si124 s rozsahem až do 65 kHz však zachytitelné jsou, dokonce zobrazí dané místo s vysokou přesností. Kamera má české menu a umožňuje kvantifikovat velikost daného úniku jak v objemových jednotkách, tak v odhadovaných ročních ztrátách v dané měně. Zprávu z měření je možné provést v SW FLIR Thermal Studio (kompatibilní s termokamerami FLIR) s vyobrazením nalezených úniků a množstvím s přepočtem na roční náklady/ztráty. Záleží na velikosti nalezených úniků, ale z praxe víme, že návratnost tohoto unikátního zařízení je skutečně velmi rychlá.

Akustická kamera FLIR Si124 má ještě další mód, a to pro vyhledávání částečných výbojů. Kamerou lze detekovat a vyhodnotit na vzdálenost různé typy částečných výbojů a stanovit tak potenciální nebezpečnost nalezeného jevu, který může vést až k porušení izolačních vlastností a následně k elektrickému výboji / zkratu.
Obrázek 7: Ukázka nalezeného úniku stlačeného vzduchu

Vizualizace úniku plynu = zvýšení bezpečnosti

Normovanou a uznávanou metodou detekce a vizualizace úniku celé řady plynů a těkavých látek jsou speciální termokamery FLIR řady GF (OGI). Termokamery FLIR řady GF obsahují speciální technologii snímače umožňující jak bezkontaktní měření teplot, tak zobrazení celé řady plynů, včetně plynů z různých chemických/uhlovodíkových sloučenin; tyto plyny umí kamera FLIR GF zobrazit jako mrak. Termokamery FLIR GF mají speciální režim, který zajišťuje zobrazení i velmi malých úniků; díky této schopnosti je možné nalézt a zobrazit přesné místo úniku, což napomáhá při rychlé opravě či výměně vadné části plynovodu/zařízení a při snížení rizika.

obr. 08Ukázka vizualizace úniku plynu termokamerou FLIR

Termokamery FLIR GF umožňují záznam ve formátu videa, které je důležité právě pro vizualizaci chování plynu a strukturalizaci možností tvorby přehledné zprávy s popisem místa a stavu kontrolovaného objektu. Ve spolupráci se speciálním SW v kameře a externím kvantifikátorem QL320 umožňují některé typy termokamer FLIR GF i kvantifikaci úniků plynů v jednotkách g/h nebo l/min. Díky svým vlastnostem jsou tyto termokamery využívány celou řadou podniků z oblasti petrochemie, dále při přepravě či skladování a distribuci zemního plynu.

obr. 09Kvantifikace úniku zemního plynu termokamerou FLIR GFx320 a QL320

Vysoká technická úroveň termokamer a přístrojů FLIR není ale vše, co je potřebné k dosažení kvalitních výsledků v diagnostice. Je to i hodnotné zaškolení a trvalá podpora uživatelů, kterou společnost SpektraVision, s. r. o., zajišťuje.

Společnost SpektraVision, s. r. o., jakožto autorizovaný distributor a PREMIUM Partner Teledyne FLIR nabízí široké spektrum přístrojů a termokamer FLIR a také celou řadu diagnostických přístrojů a systémů pro nedestruktivní testování (IrNDT), vysokorychlostní kamery a další přístroje pro průmysl a výzkum. Neváhejte nás kontaktovat, rádi poradíme s výběrem a rádi vám přístroj předvedeme přímo u vás.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.spektravision.cz

SpektraVision | Vidíme svět v celém spektru

SpektraVision s.r.o. je obchodní a servisní společnost zaměřující se na prodej měřící a diagnostické techniky. Vznikla na základě mnohaleté úspěšné spolupráce s renomovanými výrobci a staví na dlouholetých zkušenostech z nasazení nabízené techniky v mnoha oblastech průmyslu, výzkumu a v neposlední řadě také záchranných a bezpečnostních složek po celém světě.

 

www.spektravision.cz/