Jak řešení pro analýzu vibrací pomohlo českému výrobci cementu

Cementárna Radotín se nachází na okraji Prahy. Cementárna Radotín se nachází na okraji Prahy.

Závod společnosti Českomoravský cement v Radotíně v České republice se potýkal s neplánovanými odstávkami v důsledku poškození převodovek. Díky řešení pro analýzu vibrací od společnosti SKF se však cementárna dokázala tohoto problému zbavit.

Když se vedení českého výrobce cementu Českomoravský cement před dvaceti lety rozhodlo vyměnit převodovky u pohonů dvou kulových mlýnů ve svém závodě v Radotíně na okraji hlavního města Prahy, neočekávalo žádné problémy. Parametry nových převodovek – včetně jejich konstrukce, rozměrů, uspořádání a dimenzování převodů a volby typů ložisek – byly závodu koneckonců přizpůsobeny na míru.

I když se nové zařízení začalo za několik měsíců od instalace porouchávat, členové vedení nebyli příliš znepokojeni. Předpokládali, že jde jen o počáteční obtíže, a na nové převodovky byla navíc pětiletá záruka, která se v důsledku různých problémů prakticky prodloužila na 10 let. Vyřešení problémů by společnost Českomoravský cement ani jejího vlastníka, Heidelberg Cement Group, nemělo stát ani halíř.

SKF 2Českomoravský cement je předním výrobcem cementu v České republice.

Mýlili se.

„Pokaždé, když k tomu došlo, to obvykle znamenalo několikadenní odstávku celé linky, což naši kapacitu snížilo na polovinu,“ vysvětluje Pavel Nevlud, vedoucí centrální údržby závodu. „A i když dodavatelé strojního vybavení neustále upravovali a seřizovali komponenty, na četnost poruch to nemělo vliv.“

Problém spočíval v tom, že převodovky byly sice osazeny čidly pro sledování teplot ložisek a oleje a snímačem průtoku oleje v mazacím okruhu, ale nebyly vybaveny senzory vibrací. To znamená, že jakékoliv poškození bylo obvykle zjištěno pozdě a až po určité době zhoršování, pokud se například hluk převodovky už nedal přeslechnout nebo byl v poškozeném ložisku zaznamenán výrazný nárůst teploty.

SKF 3Poškození ložiska mělo za následek zvýšení úrovně vibrací v převodovkách.
 

„Především jsme potřebovali co nejvíc eliminovat rozsah škody v případě budoucí poruchy převodovky,“ vzpomíná si Nevlud. K tomu bylo nezbytné identifikovat problémy co nejdříve.

Věci se ale začaly měnit k lepšímu až poté, co se opraváři obrátili na experty z REP Centra v Ostravě (Rotating Equipment Performance Center) společnosti SKF.

SKF 4Převodovka v radotínské cementárně.

Technici centra nainstalovali a zapojili on-line systém společnosti SKF pro sledování stavu Multilog IMx, což je špička v nové generaci výkonných a cenově výhodných řešení pro nejrůznější aplikace sledování stavu rotačních strojů.

Trvale namontované senzory vibrací systému Multilog IMx umožnily expertům společnosti SKF vyřešit problémy cementárny mimořádně rychle, uvádí regionální obchodní zástupce SKF Martin Niesner: „Poškození ložiska mělo za následek zvýšení hladin vibrací v definovaných frekvencích, které bylo možné našimi senzory zachytit,“ vysvětluje.

Data shromážděná senzory byla automaticky předávána do REP centra v Ostravě, kde pak byla rychle zpracována. Dané informace umožnily pracovníkům radotínského závodu detekovat závady včas, případně se jim dokonce úplně vyhnout, protože systém automaticky vydává doporučení pro eliminaci aktuálních nebo hrozících závad.

Především jsme potřebovali co nejvíce eliminovat rozsah škody v případě budoucí poruchy převodovky.

Manažeři cementárny byli z obratu ve výkonnosti tak nadšeni, že po vypršení záruky na převodovky podepsal Českomoravský cement s SKF dlouhodobou smlouvu o podpoře.

Na základě smlouvy monitorují specialisté SKF provozní podmínky na dálku. Jednotka SKF Multilog IMx průběžně kontroluje všechny senzory, elektroinstalaci a elektroniku, zprávy systému jsou pak generovány automaticky.

multilog imx s 32 open2 155 0 688 533 tcm 12 298540 621x642SKF Multilog IMx-S

„Dálková diagnostika SKF dokáže identifikovat možné poškození ložisek nebo ozubení hned v počáteční fázi,“ říká Niesner. Na rozdíl od měření při pochůzkách, která poskytují přehled jen o okamžitém stavu, dokáže neustálé on-line sledování rozlišit mezi krátkodobými výkyvy a skutečným, trvalým zhoršováním stavu.

„Tento postup šetří náklady i pracovní sílu a umožňuje lépe řídit opravy“, vysvětluje Niesner. Reakce jeho kolegů na závady teď navíc může být mnohem účelnější a cílenější.

„Převodovku samozřejmě nelze opravit za chodu,“ říká Niesner. „Kulový mlýn a tím pádem i celá výrobní linka se musí zastavit. Včasné zjištění výskytu závady nám však obvykle umožní tuto odstávku naplánovat a připravit se na provedení opravy.“

A jak říká, včas naplánovaný zásah znamená lepší plánování údržby, vyšší efektivitu strojního zařízení a samozřejmě i vyšší bezpečnost zaměstnanců, kteří mají ze svého ovládacího pultu trvalý přístup k aktuálním datům.

SKF

Zákazníci SKF požadují snížení tření a rychlejší, déletrvající a bezpečnější chod strojů. Co nejefektivnější a udržitelné řešení tohoto problému přispívá k firemní vizi světa spolehlivých rotačních strojů. SKF toho dosahuje spojením  zkušeností získaných ve více než 40 průmyslových odvětvích se znalostmi ve všech technických platformách SKF: ložiska a ložiskové jednotky, těsnění, technologie pro pohyb, služby a mazací systémy. 

www.skf.cz