Pokud jde o analýzu vibrací, cílem je najít nástroj, který poskytuje správná data pro každé zařízení. Obrázek poskytla společnost Fluke Reliability Pokud jde o analýzu vibrací, cílem je najít nástroj, který poskytuje správná data pro každé zařízení. Obrázek poskytla společnost Fluke Reliability

Účinný program měření vibrací může omezit odstávky.

Každá sada nástrojů potřebuje více než jeden nástroj. Stejně tak efektivní program měření vibrací potřebuje více než jeden typ nástroje. Díky kombinaci vzdáleného monitorování a osobního vyhodnocování mohou týmy údržby přejít na monitorování podle stavu – kdy jsou rozhodnutí a opatření založena na stavu zařízení, nikoli na kalendáři.

Abnormální vibrace mohou zkrátit životnost zařízení i součástí, vést k poškození a odstávkám a způsobit bezpečnostní problémy. Monitorování vibrací se zaměřuje především na rotační zařízení v průmyslových závodech. Monitorování vibrací čerpadel, motorů a kompresorů může včas odhalit abnormality vibrací. Analýza vibrací spočívá ve využití údajů o vibracích zařízení k odhalení problémů ještě před poruchou. Mezi běžné závady identifikované pomocí údajů o vibracích patří nevyváženost, nesouosost, uvolnění a poškození ložisek. Vibrace mohou signalizovat kavitaci čerpadla.

Pomocí monitorování vibrací mohou uživatelé měřit stav stroje a zjišťovat případné závady, aniž by museli stroj odstavit z provozu. Opravy lze prioritizovat a naplánovat na období odstávky závodu. Uživatelé mohou objednávat nástroje a díly s předstihem a plánovat rozvrhy pracovníků.

U čerpadel, motorů a kompresorů dobře funguje řada typů zařízení pro monitorování vibrací. Určité vibrace jsou normální a každé zařízení má jedinečný vibrační signál nebo signaturu. Vzorce a špičky vibrací a amplituda vibračních špiček mohou pomoci týmům údržby odhalit závady a určit jejich závažnost. Posouzení kritičnosti zařízení může pomoci stanovit, jak by měly být konkrétní stroje monitorovány. Nejkritičtější stroje by měly být nepřetržitě monitorovány pomocí kabelového nebo bezdrátového senzoru. Ostatní lze sledovat pomocí ručního nástroje.

Monitorování strojů: 4 typy

Výrobci by měli znát technologie monitorování vibrací, jejich použití a výhody. Cílem není získat co nejvíce dat nebo co nejpodrobnější data. Najděte nástroj, který získá správná data pro každé zařízení.

  1. Ruční nástroje pro měření vibrací: Ruční nástroje pro měření vibrací, jako jsou vibrometry a testery, jsou obvykle kompaktní a snadno se používají. Mnohé z nich jsou navrženy tak, aby je mohli používat i lidé se širokou škálou zkušeností s vibracemi, nikoli pouze odborníci na vibrace – jsou určeny ke sběru dat a k vyhledávání potenciálních problémů. Ruční nástroje pro měření vibrací mohou pomoci při rozhodování o tom, co je ještě akceptovatelné a co už nikoli.
  2. Kabelové senzory vibrací: Kabelové senzory jsou vysoce výkonné nástroje pro získávání dat s vysokým rozlišením. Kabelové senzory mohou měřit údaje o vibracích mnohokrát za sekundu. Kabelové senzory vibrací mohou provádět nepřetržité monitorování a analyzovat více než jen běžné poruchy. Zvažte místa montáže a kabeláž.
  3. Bezdrátové senzory vibrací: Bezdrátové senzory vibrací se díky technologickému pokroku a rozvoji konektivity staly dostupnějšími a cenově přijatelnějšími. Technologie baterií pokročila a existují i senzory bez baterií, které čerpají energii z okolního tepla a světla.
  4. Software pro monitorování vibrací: Monitorování vibrací je již po desetiletí zavedenou praxí, která poskytuje rozsáhlá data o vibracích, z nichž lze čerpat poznatky a analyzovat je. Technologie měření vibrací vychází ze zavedených pravidel a vzorců. Mnoho softwarových řešení pro monitorování vibrací obsahuje výstrahy a alarmy, které týmy obdrží, když se u zařízení začnou objevovat vibrace, jež jsou mimo definované rozsahy. Přehledové panely a sestavy mohou uživatelům pomoci sledovat, vytvářet trendy a sdílet data. Znalost stavu zařízení v reálném čase umožňuje týmům zaměřit pozornost na zdroje.

Autorem článku je John Bernet, technický aplikační a produktový specialista ve společnosti Fluke Reliability. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com